Politika v Cechach
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bernd Posselt

Goto down

Bernd Posselt Empty Bernd Posselt

Příspěvek  Admin Sun Jan 27, 2013 9:14 pm

http://www.denikinsider.cz/bernd-posselt-exkluzivne-cesi-nebojte-se-uz-pochybnych-strasidel/?eid=453


Rozhovor s mužem, jehož jméno výrazně ovlivnilo kampaň před rozhodujícím kolem prezidentské volby.
….
Rozhovor – Od začátku odmítal jakkoliv vstupovat do české předvolební kampaně. Přesto v ní jeho jméno zaznělo a podle mnohých dokonce výrazně ovlivnilo to, jak volby nakonec dopadly. Příznivci Miloše Zemana ho zneužili, aby voliče varovali před odevzdáním hlasu Karlu Schwarzenbergovi. Řeč je o Berndu Posseltovi, šéfovi Sudetoněmeckého landsmanšaftu a europoslanci. Před uzavřením volebních místností s novináři o Česku nechtěl mluvit, byť kampaň i volby velmi pečlivě sledoval. Během sčítání hlasů ale deníku Insider poskytl exkluzivní rozhovor.
Pane Posselte, stal jste se nechtěně klíčovou figurou českého předvolebního boje. Co tomu říkáte? Čekal jste to?
Neřekl bych zrovna klíčovou figurou… Udělali ze mě, takříkajíc, zlého muže, aniž bych k tomu jakkoliv osobně přispěl. Přitom je o mně známo, že bojuji za usmíření a porozumění.  Je tudíž absurdní, že udělali zlého muže zrovna ze mě.
Osobně si to tedy neberete…
S tím se prostě musí žít, nesouvisí to s mou osobou, ale s funkcí, kterou zastávám. Při svých častých cestách do Česka přece vidím, že se ke mně mnozí lidé chovají velmi dobře, že jsou velmi otevření. Prostě se hledal někdo, kdo by se dal před volbami využít jako strašák, to je všechno.
Myslíte, že to je normální? Že je normální, že je hlavním strašákem před volbami zrovna sudetský Němec? Po všech těch letech, kdy se historici, politici, neziskové organizace i dobrovolníci z obou zemí snažili o normalizaci vztahů…
Vždycky říkám, že společným krajanem Čechů a sudetských Němců je Sigmund Freud. A ten tvrdil, že všechno potlačované vyplave na povrch, a to v nejhorší možný moment. A potlačovalo se toho bohužel velmi, velmi mnoho.
Teprve teď, a díky bohu za to, se začíná česká společnost tímto tématem (poválečná historie spojená s odsunem sudetských Němců, pozn. red.) skutečně zabývat, začíná ho zpracovávat.
Měla jsem za to, že naše společná minulost je už dávno zpracovaná, že tahle kapitola je uzavřená…
Předvolební kampaň a i volební výsledek jasně ukazují, že tohle „zpracovávání“, vyrovnávání se s minulostí, je teprve na samém počátku. A že velkou část veřejnosti to vůbec nezasáhlo.
Jak to?
Před 10 nebo 15 lety nenašly podporu snahy Václava Havla, který se o vyrovnání s minulostí snažil. Tyhle snahy byly předčasně ukončeny. Jsem rád, že teď zase začínají, ale ztratili jsme strašně moc let, když jsme se tohle téma snažili zatlačit do pozadí.
Podívejte se – já často mluvím s českými politiky. A je to velmi zajímavé. Všichni vždycky řeknou: Dějiny jsou věcí historiků a my o nich nechceme mluvit. Souhlasím, říkám ano, pojďme mluvit o budoucnosti, ta je – protože jsem evropským politikem – i mým nejmilejším tématem. Oni pak ale stejně skoro vždycky mluví jen o minulosti…
I to ukazuje, jak dlouho byla některá témata v České republice tabu. Jsou tabu dodnes, proto se teď s takovou intenzitou derou na povrch. Proto je pro mě ta předvolební debata v Česku, jakkoliv byla politováníhodná, vlastně pokrok a krok kupředu.
Myslíte, že zrovna volba prezidenta byla ten nejvhodnější moment, kdy minulost vytáhnout?
Už 22 let slýchám, že teď není ten správný moment. Pak tedy asi nikdy nebude ten správný moment. Jsem toho názoru, že politici mají před volbami říct svůj názor a pak si za ním taky stát. A po volbách říkat to samé.
Kým je pro vás Karel Schwarzenberg?
Karel Schwarzenberg je pro mě jednou z největších osobností Evropy. A to právě proto, že i o složitých tématech mluví věcně, čistě, s neuvěřitelnou odvahou. Nezastupuje ani názory sudetských Němců, ani ty velmi nacionálně smýšlejících Čechů.
Je zkrátka osvíceným Evropanem, který o věcech mluví na základě morálky, lidských práv a znalosti dějin. A říká věci, které říkal vždycky. Je s podivem, že veřejnost chce politiky, kteří nešvindlují, říkají pravdu… a když to pak tak někdo udělá, je to zase špatně.
Když jste se dozvěděl, že první kolo vyhráli Zeman a Schwarzenberg, bylo vám hned jasné, že přijde řada na Benešovy dekrety?
Spíše jsem to nečekal. Ale připouštěl jsem, že to je možné. Znovu opakuji: To téma vypluje na povrch zas, třeba i za 10 nebo 20 let, pokud se s ním nevyrovnáme.
O vašem vztahu ke Karlovi Schwarzenbergovi jste se už zmínil, co váš vztah k Miloši Zemanovi?
Tak zaprvé, k panu Schwarzenbergovi žádný vztah nemám. Znám ho samozřejmě 30 let, protože jsem se už jako mladý člověk zasazoval o dodržování lidských práv za železnou oponou a on byl tehdy vzorem pro nás všechny. To on byl velkým bojovníkem za práva lidí, už tehdy jsem ho velmi obdivoval.
Má prostě velmi vysoké morální standardy, což dokázala i tahle předvolební kampaň. Je prostě příliš velkou osobností na to, aby mluvil tak, jak to chtějí ostatní slyšet. To zkrátka nemá zapotřebí.
A Miloš Zeman?
Víte, já jsem sudetský Němec, zakořeněný v Bavorsku. A sudetoněmecká a bavorská mentalita je velmi podobná té české.
Znám moc dobře takové osobnosti, jako je pan Zeman, i ze sudetoněmeckých kruhů, i z Bavorska. Je to určitý typ lidí, spjatý s venkovem, který často mění názory podle toho, jak se to hodí, jedná populárně a populisticky.
Je pravda, že na sudetské Němce Miloš Zeman zjevně názor změnil, soudě podle toho, co říkal na začátku devadesátých let.
Popravdě řečeno myslím, že na ně vůbec žádný názor nemá. Je to prostě ten typ, který mluví, jak mu, lidově řečeno, zobák narostl. A tak taky jedná.
Ale upřímně: mně osobně je takový typ člověka z lidu mnohem sympatičtější než ten s nažehlenou fasádou, jako byl pan Klaus.
Jste tedy radši za Miloše Zemana než za Václava Klause?
Prezident Klaus, při všem respektu k jeho inteligenci, je velmi chytrý muž, ale také člověk s uhlazenými způsoby, u nějž však nevíte, co se za nimi skrývá. Se Zemanem se dá v lecčems nesouhlasit, dá se s ním polemizovat, ale není nesympatický.
Podpořil jste před volbami české hlavy státu výslovně nebo veřejně někoho z kandidátů?
Během celé předvolební kampaně jsem veřejně neřekl slovo ani k českým volbám, ani ke kandidátům. Pan Zeman řekl v tomto bodě absolutní nepravdu, vymyslel si to.
Mluvili jste s panem Schwarzenbergem někdy o navrácení majetku sudetským Němcům? Slíbil vám něco?
O sudetoněmecké otázce jsem už mluvil snad s každým českým politikem, kterého jsem potkal. Mezi sudetskými Němci jsem ale známý tím, že zastávám názor, že majetkové otázky se mají vynechat, že teď nejsou na pořadu dne. Pro mě osobně to není ani téma pro budoucnost. Nemůžu se samozřejmě vzdát majetku za ostatní lidi, majetku, který mi nepatří. Ale vlastního majetku a majetku vlastní rodiny už jsem se já osobně definitivně vzdal.
Pan Schwarzenberg vám tedy nic neslíbil…
S panem Schwarzenbergem už jsme probírali ledascos – euro, evropské sjednocení, lidská práva, Chorvatsko, to asi vůbec nejčastěji, teologii, soukromí. Ale ještě nikdy jsem se s ním nebavil o navrácení majetku sudetským Němcům. Nudil bych tím jeho i sebe.
Vrátit majetek sudetským Němcům tedy nesliboval…
Zaprvé nesliboval, zadruhé jsme se o tom vůbec nikdy ani nebavili.
Co čekáte od nového českého prezidenta?
Od obou – a je jedno, kdo z nich bude nakonec zvolen – očekávám, že Českou republiku více zapojí do evropské integrace, aby zvýšil její mezinárodní kredit, zlepšil její jméno.
Česká republika má v Evropě špatné jméno?
Česká politika, dokonce ani současná česká vláda, nikdy nebyla protievropská. Ale na základě toho, co všude říká prezident Václav Klaus, se mnozí mí kolegové v europarlamentu domnívají, že protievropská je, což není a nikdy nebyla. Protievropští nejsou ani její obyvatelé, ani většina jejích politiků. Ten či onen je možná skeptický, ale to je v pořádku, být skeptický není nerozumné.
Od nového českého prezidenta tedy očekávám, že změní image Česka coby protievropské země. Udělal by tím významnou službu i českému národu. Česká republika je srdcem Evropy, není ostrov někde na okraji. I proto je tak důležité, aby u vás zazněly proevropské akcenty. Je to i v českém národním zájmu.
Ať už bude zvolen kdokoliv, gratuluji mu a má můj respekt jako demokraticky zvolený prezident sousední země, v níž kdysi žili mí předci. Srdečně ho zvu, aby se spolu s námi snažil zlepšovat naše vzájemné vztahy.
Myslíte, že se antiněmecká předvolební kampaň nějak projeví na česko-německých vztazích, respektive na vztazích Němců k Čechům?
To si nemyslím. Pan Schwarzenberg toho podle mě udělal pro česko-německé vztahy strašně moc. Už tím, že zmobilizoval mnoho mladých lidí a přiměl je, aby se těmito věcmi zabývali. To vztahy mezi námi do budoucna nepochybně zlepší.
Myslím si, že morálním vítězem je Karel Schwarzenberg, ať už bude zvolen kdokoliv.
Jestli ale je něco, čím by se česká společnost teď opravdu měla zabývat, jsou to – a to říkám zcela otevřeně – rasistické výroky, které během kampaně zazněly z okolí prezidenta Klause, zvláště pak z jeho rodiny. To je podle mě opravdu velmi vážná věc. Byly to výroky, které dalece přesahují to, co je normální.
Chtěl byste po volbě prezidenta Čechům něco vzkázat?
Ano, mám pro ně jeden hodně důležitý vzkaz. Když byl zvolen papež Jan Pavel II., řekl: Nemějte strach, otevřete okna dokořán. Vpusťte sem čerstvý vzduch.
Ani Češi by neměli mít strach. Ani strach před Němci, ani strach před sudetskými Němci, ani strach před Evropou a ani strach před sebou samými. To Čechům udělá dobře. Nemějte strach, otevřete okna a vyvětrejte a nebojte se pochybných strašidel.
Zuzana Kleknerová 
Fotografie: bernd-posselt.de


Boj o Hrad
Posselt: Schwarzenberg je morální vítěz voleb
---
"S obrovskou odvahou a působivě mluvil (Schwarzenberg) bez obalu v několika rozhodujících televizních debatách o vyhnání jako elementárním porušení lidských práv, o zničující myšlence kolektivní viny stejně jako o tom, že Benešova vláda by pravděpodobně dnes skončila před soudem v Haagu," ocenil předák sudetských Němců.
-----

Ministr zahraničí a neúspěšný kandidát v boji o Pražský hrad Karel Schwarzenberg je podle nejvyššího představitele sudetských Němců Bernda Posselta morálním vítězem českých prezidentských voleb. Posselt to napsal ve svém příspěvku pro aktuální vydání týdeníku Sudetendeutsche Zeitung. Schwarzenberga v něm ocenil za odvahu, s jakou se vyjadřoval k nepopulárním tématům z česko-německé historie, a odmítl, že by ministr sloužil cizím zájmům.

"Schwarzenberg byl v českých prezidentských volbách nejen neobyčejně úspěšný - z osmi procent přisuzovaných předvolebními průzkumy se nakonec dostal až na téměř 46 procent, a to navzdory nejbrutálnější kampani protivníků -, ale byl také morální vítězem tohoto duelu," soudí Posselt, který se stal bez svého přičinění součástí kampaně proti šéfovi české diplomacie.

"S obrovskou odvahou a působivě mluvil (Schwarzenberg) bez obalu v několika rozhodujících televizních debatách o vyhnání jako elementárním porušení lidských práv, o zničující myšlence kolektivní viny stejně jako o tom, že Benešova vláda by pravděpodobně dnes skončila před soudem v Haagu," ocenil předák sudetských Němců Schwarzenbergova vyjádření, za něž se stal terčem ostré kritiky svého protikandidáta Miloše Zemana nebo prezidenta Václava Klause.

Posselt vyzdvihl, že Schwarzenbergovy názory přijala mladá generace Čechů. "Schwarzenberg svou suverénní otevřeností a pevností názorů přinejmenším střednědobě změnil svou zemi - a to mnohem více, než by jako prezident, který nemá o moc více kompetencí než německý prezident, mohl v úřadu udělat," míní Posselt, který je mluvčím všech sudetských Němců, vysídlených po druhé světové válce z tehdejšího Československa.

Politik, který je současně evropským poslancem za bavorskou vládní Křesťanskosociální unii (CSU), rozhodně odmítl, že by Schwarzenberg v boji o Hrad sloužil "cizím zájmům, jak mu odpudivými, skoro až rasisticky působícími útoky předhazovala Klausova rodina". "Naopak vystupoval jako český vlastenec a přesvědčený Evropan, který přehodil výhybky směrem k lepší české a pro nás také lepší středoevropské budoucnosti," domnívá se Posselt.

Vůči Zemanovi jako zvolenému prezidentovi Posselt vyjádřil respekt a připravenost ke spolupráci na budování dobrých česko-německých i česko-sudetoněmeckých vztahů nezatížených předsudky.
 

Admin
Admin

Poèet pøíspìvkù : 90
Join date : 04. 01. 13

https://2013.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru